Proutí patří k velmi dekorativním ozdobám v domácnostech a mezi nimi tu krásně vynikne i proutěný věnec na dveře. To ovšem neznamená, že musí být na dveřích zavěšený pouze na jaře.
Jarní velikonoční výzdoba – nejčastěji se s proutěným věncem na dveře setkáváme o Velikonocích. Nastříhané mladé proutí je totiž symbolem příchodu jara, kdy rostliny pučí a dávají nám na vědomí o své živoucí energii. Každý z vás jistě dobře zná velikonoční pomlázky, které lze po Velikonočním pondělí zasadit do země, aby z nich vyrostl zdravý a krásný strom. Z proutí ovšem vyrábí košíkáři i nádherné proutěné výrobky užitné hodnoty na stůl, například pro odkládání ovoce a zeleniny.
Letní věnec – proutí v podobě věnců je velmi dekorativní a lze s ním naložit i do podoby letních věnců. Ty lze vyzdobit například sušenými lučními květy, umělými poupaty růží, umělým ovocem, mechem a dalšími floristickými pomůckami, které evokují letní období.
Podzimní období – podzim je období sklizně plodů a kromě sušeného ovoce tu může být i zralé obilí či luční tráva a takto koncipovaný věnec může evokovat hojnost, krásu a moudrost přírody, která pamatuje na to, že se blíží zimní slunovrat, a že bude zapotřebí naplnit sýpky a sklepy potravinovými zásobami. Podzimní věnce jsou hezké zejména na chatách a chalupách či na roubených stavbách rodinných usedlostí, ale není nikde psáno, že nemůžete věnec z Florservice využít na dveřích do bytu v paneláku.
Advent – k zimě se sice příliš proutěné věnce nehodí, ale mohou tu posloužit jako základ, který obalíte ustřiženými smrkovými či borovými větvičkami. Stromu to neublíží (pokud jej nechcete pokácet celý) a vám to udělá radost. A k jehličnatým voňavým větvičkám se báječně hodí některé pozlacené ozdobičky, červené kuličky jeřabin nebo tisu, i když na ně pozor, protože jsou prudce jedovaté.