Bytové domy poskytují svým obyvatelům výhody i nevýhody. Jednou z podstatných výhod této formy bydlení je spolupodílové vlastnictví SVJ, tedy Společenství vlastníků jednotek. Majitelé jednotlivých bytů se totiž nemusí osobně starat o údržbu domu a vyhnou se situacím, které dovedou potrápit majitele rodinných domů, například čištění okapů, opravy omítek, komínových těles, hromosvodů, střešní krytiny, dřevěného bednění pod střechou atd.
V bytovém domě se jednoduše určí správce, který si toto vezme na starost po organizační stránce, a postará se o dohled nad samotnými stavebními či dalšími pracemi na údržbě objektu. Pro ostatní obyvatele domu to pak znamená vysloveně „svatý klid“. A ruku na srdce – přiznejte si, že bydlení v domě, v němž víte, že je všechno v pořádku, a že se máte kam vrátit například z dovolenkového pobytu, je k nezaplacení.
Tato relativní bezstarostnost je jednou z důležitých forem zabezpečení života vůči stresu, a víte-li, že váš správce je člověk na svém místě, prodlužujete si tím život, protože kdo žije neustále pod tlakem stresových vlivů, může náhle skonat například na cévní mozkovou příhodu nebo na infarkt myokardu. Jenže jak zařídit, aby se o dům skutečně někdo postaral na profesionální úrovni, aby to nebyl lempl, aby své práci rozuměl a aby také svého postavení nezneužíval? Třeba tím, že si na schůzi SVJ Home partner odhlasujete správce externího.
Externí správa domů obnáší administrativní i technické kroky, bez nichž by nebylo možné provozovat Společenství vlastníků jednotek tak, aby tu nedocházelo k neshodám a ke konfliktním mezilidským vztahům. V domě musí zkrátka panovat řád a pořádek, který platí pro každého, a díky němuž pak také všichni mohou využívat společné prostory zcela bez problémů, a zároveň budou všichni vědět, že se tu bydlí v poklidu, a že je tu bydlení také bezpečné.