Dnes jsme si již zvykli na to, že mobilním telefonem se dovoláme v podstatě odkudkoliv. Pravdou však je, že navzdory veškerému pokroku jsou zde stále takzvaná „hluchá“ místa, kde zkrátka signál stále ještě není. To samozřejmě může představovat pro některé lidi problém, zvláště pro ty, kteří v takových, často odloučených, lokalitách pracují, případně na takovém místě bydlí. Je tedy na místě se ptát, proč operátoři ještě na tato místa signál nezavedli.
V první řadě je zde otázkou, co vlastně brání v těchto místech rozšíření signálu. Odpověď je, že se nejčastěji jedná o nerovnosti, ať už terénní či umělé. Nesmíme zapomínat, že signál je zpomalován a také absorbován objekty. Pokud tedy mezi vysílačem a mobilním telefonem jsou například vysoké lesnaté kopce, pak je jasné, že příjem zde nebude až tak dobrý, a v některých případech dokonce vůbec žádný.
Další věcí, která může signály blokovat, jsou i vysoké budovy. I ony totiž signální vlny oslabují. Bydlíte-li tedy třeba naproti gotickému kostelu, a ten kostel stojí přesně mezi vysílačem a vámi, nepočítejte s tím, že budete mít silný signál. Tak to zkrátka bohužel nefunguje, jakkoliv bychom chtěli.
Dobrá, ale co mohou operátoři dělat proto, aby se situace změnila? Popravdě, moc toho není. V podstatě jedinou možností je postavení více vysílačů. To je však poměrně nákladné, nehledě na technické a logistické požadavky, které z toho plynou. Také by je museli stavět v podstatě na každém větším kopci, případně okruhu kopců, což je v podstatě nereálné.
Nezbývá tedy, než tato místa bez signálu prozatím akceptovat, dokud se neobjeví nová technologie, která je dovede překonat. A vzhledem k současnému rychlému technologickému pokroku je pravděpodobné, že se něčeho takového můžeme dočkat relativně brzy, a s poměrně rychlým nástupem. I telefonní operátoři totiž dobře ví, že co největší pokrytí je i pro ně velmi důležité, pokud si chtějí zákazníky udržet.