Vynálezem závitu se lidstvo posunulo v technickém vývoji o velký kus kupředu. Závit se totiž vyznačuje vlastnostmi, které umožňují materiály nejen navzájem spojovat rozebíratelnými spoji, ale také zajišťovat velmi přesný vzájemný pohyb. Se závitem se seznamují již děti v rámci některých dětských her a hraček, jen si vzpomeňte na legendární stavebnici Merkur, která již za socialismu slavila obrovský úspěch, a odchovala současné generace čtyřicátníků a padesátníků v povědomí o základních strojírenských komponentech.
Děti, které velmi brzy pochopí, co je to šroub a matice, jak vypadají, co umožňují, a k čemu jsou dobré, se pak snáze seznamují i s dalšími typy závitů, kam patří Whitworthův, trubkový, oblý, a také lichoběžníkový neboli trapézový.
Trapézový závitník, který zhotovuje trapézové závity, patří ve strojírenském oboru k nejzajímavějším. Jde totiž o svérázný typ závitu s mocným využitím zejména ve strojírenské výrobě a ve stavebnictví. K čemu se vlastně trapézové závity používají nejčastěji?
Posuvy strojů – kdo z vás někdy pracoval na soustruhu, na frézce, hoblovce, ručním lisu a dalších strojírenských mechanismech, jistě neunikl jeho pozornosti posuv jednotlivých strojních částí. Ten je zajišťován právě dlouhými závitovými tyčemi s trapézovým závitem díky jeho svérázným vlastnostem. V první řadě se vodicí šroub po závitové tyči pohybuje velmi lehce, s minimálním odporem, a přitom neobyčejně přesně. Tím se výroba značně usnadňuje, urychluje a vylepšuje.
Montážní stavební práce – stavební práce jsou v mnoha případech závislé na tzv. závitových tyčích. Mezi nimi jsou i tyče s trapézovým závitem, i když se běžně používá pro tyto výrobky závit metrický. Závitová tyč je potřebná například pro ukotvení nosných sloupků v betonovém podloží, pro montáže různých průměrů armatur a potrubí, pro sestavování dřevěných konstrukcí nebo pro montáž některých komponentů vzduchotechniky do různého typu zdiva.